Şase medalii pentru Moldova, la Campionatul European

08 июля 2013

Succes remarcabil pentru sportivii moldoveni la Campionatul European de lupte printre juniori din Macedonia. Lotul naţional a reuşit să câştige şase medalii, dintre care una a fost de aur.

Campioană a devenit Elena Ţurcan, la categoria 55 kilograme. O altă participantă la lupte feminine, Emilia Budeanu, s-a clasat pe locul doi în categoria de 44 kilograme.

Trei medalii au fost cucerite la lupte greco-romane. Alexandru Biciu a luat argintul în categoria de 55 kilograme, iar Daniel Cataraga şi Petru Şevciuc, medaliile de bronz la 60 şi 74 kilograme. La lupte libere mesculin, cel mai bun rezultat a fost obţinut de Radu Balaur, bronz în categoria de 96 kilograme.

În total, Moldova a fost reprezentată la competiţia de la Skopje de 15 sportivi.