01 февраля 2015

**VIDEO** Dunărea Călărași - CSM București 19-22. Pentru Șania și Șoldănescu, meciul s-a terminat mai devreme

CSM București a câștigat cu 22-19 pe terenul Dunării Călărași. Marius Stavrositu a fost cel mai bun marcator al oaspeților, cu șase reușite.

CSM Bucuresti s-a apropiat de podiumul Ligii Naționale de handbal masculin, după victoria obținută în deplasarea de la Călărași, în etapa a 17-a.

Gazdele au intrat foarte greu în meci, cu un prim gol marcat în minutul 14 și cu un al doilea, opt minute mai târziu. La CSM au debutat suedezul Weterbrandt și internaționalul de tineret Șomlea, însă portarul Blezevic a fost cel care a contribuit decisiv la diferența de scor înregistrată la pauză: 12-7 în favoarea bucureștenilor.

În partea secundă, Dunărea Călărași a încercat să echilibreze disputa. S-a apropiat chiar și la două goluri de CSM, însă nu a reușit mai mult.

Șoldănescu și Șania au terminat mai repede meciul după ce au acumulat câte trei eliminări de două minute. CSM București s-a impus cu 22-19 și a dat cel mai bun marcator al partidei, Marius Stavrositu, cu 6 goluri.

Dunărea Călărași rămâne pe 6 în clasament și își menține șansele de a accede în play-off.