**VIDEO** Icardi a marcat o dublă cu Empoli şi a devenit golgheter în Serie A, la egalitate cu Luca Toni

Inter Milano a avut un nou sezon dezamăgitor, încheiat doar pe locul 8, însă se poate consola cu titlul de golgheter în Serie A cucerit de Mauro Icardi. Argentinianul împarte primul loc în clasamentul marcatorilor din Italia cu veteranul Luca Toni.

Atacantul de 22 de ani al nerazzurrilor avea nevoie de o dublă în ultimul meci al campionatului, cu Empoli, pentru a-l egala pe Toni, lider în ierarhia golgheterilor, cu 22 de goluri. Fostul jucător al Sampdoriei şi-a îndeplinit obiectivul personal şi a înscris de două ori, în victoria cu 4-3 a echipei lui Roberto Mancini.

Ambele reuşite ale lui Icardi au venit după pauză, când, de altfel, s-au marcat toate golurile partidei. Vârful sud-american a înscris pentru 2-0, în minutul 53, şi pentru 4-2, cu 13 minute înainte de final. Mai mult decât atât, argentinianul a avut câteva ocazii de a realiza şi hat-trick-ul, situaţie în care ar fi câştigat singur titlul de golgheter.

Este pentru prima oară din sezonul 2001/02 când titlul de golgheter în Serie A este împărţit de doi jucători. În urmă cu 13 ani, David Trezeguet şi Dario Hubner reuşeau câte 24 de goluri, iar Hubner devenea, la 35 de ani, cel mai bătrân "capocannoniere" din istoria Seriei A.

Recordul acestui a fost bătut în actuala stagiune de Luca Toni, care a cucerit cel de-al doilea titlu de golgheter din carieră la 38 de ani, vârstă pe care a împlinit-o pe 26 mai. De asemenea, campionul mondial din 2006 este primul jucător al Veronei care încheie un sezon pe primul loc în clasamentul marcatorilor.

De cealaltă parte, şi Icardi a stabilit o performanţă de referinţă, fiind cel mai tânăr golgheter din Serie A de la Paolo Rossi, în 1978. Totodată, argentinianul este al nouălea jucător al Interului care se impune în ierarhia marcatorilor din Italia, după Giuseppe Meazza (1929/30, 1935/36, 1937/38), Istvan Nyers (1948/49), Antonio Angelillo (1958/59), Sandro Mazzola (1964/65), Roberto Boninsegna (1970/71, 1971/72), Aldo Serena (1988/89), Christian Vieri (2002/03) şi Zlatan Ibrahimovic (2008/09).

În acelaşi timp, Icardi este al nouălea argentinian care reuşeşte să devină golgheter în campionatul Italiei, după Julio Libonatti (Torino, 1927/28), Enrique Guaita (Roma, 1934/35), Antonio Angelillo (Inter, 1958/59), Omar Sivori (Juventus, 1959/60), Pedro Manfredini (Roma, 1962/63), Diego Maradona (Napoli, 1987/88), Gabriel Batistuta (Fiorentina 1994/95) şi Hernan Crespo (Lazio, 2000/01).