Dacia – Sheriff: caseta tehnică

01 декабря 2013
/><br /><p>În ultimul meci din cadrul etapei a 17-a s-au întâlnit marele rivale din campionat: «Dacia» şi «Sheriff».</p>  <p>Scorul a fost deschis în minutul 18 după o lovitură liberă executată de brazilianul Ricardinho. Încă în prima repriză fotbaliştii lui Igor Negrescu puteau restabili egalitatea, dar şutul lui Ibrahima Kamara a trecut peste poartă.</p>  <p>Totuşi egalitatea a fost restabilită în minutul 69. Cel mai tânăr jucător din această confruntare, Alexandru Bejan a trecut pe flanc de Djibril Paye după care a intrat în careu şi în locul unei pase a şutat în colţul scurt, învingându-l pe portarul Stajila. După această reuşită gazdele au prins curaj şi au încercat să anihileze total pe «Sheriff», dar au fost imediat pedepsiţi în urma a două contraatacuri. Mai întâi Vadim Paireli i-a dus pe tiraspoleni din nou în avantaj, apoi în minutul 82 Ismail Isa a stabilit scorul final - 1:3.</p>  <h3 class=Dacia - Sheriff 1:3 (0:1)

Goluri: Ricardinho, 18 - 0:1, Bejan, 69 - 1:1, Paireli, 75 - 1:2, Isa, 82 - 1:3

Dacia: Matiughin (c), Posmac, Krkotic (G.Orbu, 68), Barahoev (Mihaliov, 59), Ovseannicov (Pavlov, 46), Ogada, Kamara, Molla (Stoleru, 24), Bejan, Simao, Mamah

Rezerve: Moşneaga, V. Jardan, Soppo

Sheriff: Stajila, Alvarado, Furdui, Ricardinho, Metua, Paireli (Bârdan, 84), Kadu (Isa, 68), Moiali (Stanojevic, 57), Paye, Samardzic, Luvannor

Rezerve: Tomic, Balima, Lisa, А. Paşenco

Avertismente: Furdui (S), 34, Mamah (D), 55, Pavlov (D), 61 Stoleru (D), 79

Arbitri: Petru Stoianov (Taraclia), Andrei Bodean şi Victor Mardari (ambii- Chişinău)

Al patrulea oficial - Alexandru Tian (Chişinău)

Observatorul meciului - Oleg Berladean (Chişinău)

Delegat FMF - Petru Comendant (Şoldăneşti)

1 decembrie. Chişinău, CSCT «Buiucani», aproximativ 1000 de spectatori

Statistica meciului: şuturi pe poartă - 5-4, şuturi spre poartă - 6-5, cornere - 5-5, offside-uri - 1-2, faulturi - 17-14.