Bayern e pe val în Budesliga

01 декабря 2013

Bayern Munchen rămâne lider în Bundesliga! Elevii lui Pep Guardiola au învins ieri codașa clasamentului, Braunschweig, cu scorul de 2-0. Într-o altă partidă, Borussia Dortmund s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Mainz.

În minutul 2 Mario Goetze i-a pasat lui Arjen Robben și olandezul a deschis scorul pentru bavarezi. Acelaşi fotbalist a stabilit scorul final după o pasă a lui Tonny Kroos. Borussia Dortmund nu a avut parte de o deplasare ușoară pe terenul lui Mainz. Aubameyang a deschis scorul în minutul 70. Moting a restabilit egalitatea 4 minute mai târziu. Robert Lewandowski i-a adus pe oaspeţi în avantaj după ce a transformat un penalty. Ultimul gol al întâlnirii a fost înscris tot de Lewandowski. Dortmund rămâne în urma acestui rezultat pe poziția a treia în Bundesliga, cu 31 de puncte. Bayern Munchen este lider, cu 38 de puncte, la patru lungimi în fața urmăritoarei, Leverkusen.