Americanca Kelly Clark a câştigat competiţia de snowboard halfpipe din Elveţia

02 февраля 2015

Acrobaţii de senzaţie la festivalul de snowboard din Elveţia! Concurenţii au oferit un spectacol adevărat în staţiunea Laax, iar învingători au devenit Kelly Clark şi Iuri Podlatcikov.

Americanca Kelly Clark a câştigat competiţia de snowboard halfpipe din cadrul primei etape a festivalului montan Burton Global Event Series, care s-a desfăşurat în staţiunea elveţiană Laax.

Ea s-a impus în faţa sportivei din SUA cu origini chineze, Chloe Kim, în vârstă de doar 14 ani.

Sportiva din Elveţia, Nadja Purtschert s-a clasat pe locul trei. Competiţia masculină a fost câştigată de campionul olimpic de la Soci, rusul Iuri Podlatcikov. El i-a învins pe japonezul Ayumu Hirano şi pe elveţianul David Habluetzel.

Festivalul montan Burton European Open la snowboard a ajuns în acest an la cea de-a cincea ediţie. În 2015, în cadrul Burton Global Event Series vor mai avea loc încă trei etape, în SUA, Noua Zeelandă şi Japonia.