Spaniolii fac spectacol la Campionatul Mondial de motociclism extrem (VIDEO)

02 февраля 2015

Spaniolii au dominat şi cea de-a doua etapă a Campionatul Mondial de motociclism extrem. Trei sportivi iberici au făcut spectacol şi au ocupat toate cele trei trepte ale podiumului. Eroul zilei a fost Toni Bou, care a câştigat detaşat competiţia de la Marseille.

Spaniolul Toni Bou a avut o evoluţie senzaţională în cea de-a doua etapă a noului sezon de motociclism extrem. El s-a impus categoric în faţa compatrioţilor săi, Adam Raga şi Albert Cabestany, care au completat podiumul.

Bou a făcut spectacol în competiţia care s-a desfăşurat la Marseille şi a încântat publicul, dar şi arbitrii.

Toni Bou, în vârstă de 26 de ani, evoluează pentru echipa Repsol Honda şi este cel mai de succes sportiv al probei Trial din ultimii ani. În 2014 el a câştigat al optulea titlu mondial consecutiv, asigurându-şi medalia de aur cu două etape înainte de final.

În acest an, cu două victorii din tot atâtea posibile, el este lider în clasamentul general, cu 40 de puncte, şi se îndreaptă spre un nou titlu mondial.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism extrem va avea loc în oraşul francez Pau, pe şase februarie.