Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturi la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale celui de-al treilea turneu de Mare Şlem al anului, Wimbledon. Tenismena din România a învins-o categoric pe Zarina Diyas, din Kazahstan, într-o partida care a durat doar 57 de minute. Una din favoritele la câştigarea trofeului, Maria Şarapova a fost eliminată de Angelique Kerber.

Simona Halep a învins-o pe Zarina Diyas în optimile de finală de la Wimbledon, cu scorul de 6-3 6-0. Astfel, Halep a devenit doar a doua jucătoare din România care se califică în această fază la turneul de Mare Şlem de la Londra.

În sferturi, Simona Halep se va duela cu nemţoaica Sabine Lisicki, finalista de anul trecut de la Wimbledon.

Maria Şarapova a fost eliminată surprinzător în optimile de finală, fiind învinsă de Angelique Kerber cu scorul 6-7, 6-4, 4-6. Rusoaica a salvat şase mingi de meci, dar s-a văzut învinsă după un meci spectaculos, care a durat două ore şi 36 de minute.

La masculin, Roger Federer s-a calificat fără probleme în sferturi. Elveţianul l-a învins în trei seturi cu scorul de 6-1 6-4 6-4 pe spaniolul Tommy Robredo.

Roger Federer va juca în sferturi cu compatriotul său, Stanislas Wawrinka.