VICTORIE! Nico Rosberg a câștigat penultima cursă de Formula 1

Nico Rosberg a câștigat penultima cursă de Formula 1 din acest an! Germanul a reușit să-l învingă pe coechipierul său de la Mercedes, Lewis Hamilton, în Marele Premiu al Mexicului. Piloții de la Ferrari nu au reușit să termine cursa, fiind nevoiți să abandoneze.

Rosberg a plecat din pole-position și a reușit să rămână primul până la finalul cursei. Britanicul Lewis Hamilton, care și-a asigurat titlul în etapa din Statele Unite, s-a mulțumit cu poziţia a doua. Finlandezul Valtteri Bottas de la Williams s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului.

Ambii piloți ai echipei Ferrari, Sebastian Vettel și Kimi Raikkonen au abandonat. Astfel, este pentru prima dată după nouă ani când niciuna dintre maşinile Scuderiei italiene nu încheie cursa.

Pe lângă Vettel și Raikkonen, a abandonat și Fernando Alonso, care s-a retras încă din primul tur, din cauza unor defecțiuni la motor. Favoritul publicului, Sergio Perez s-a clasat doar pe locul opt.

Aceasta a fost prima cursă de Formula 1 găzduită de Mexic după o pauză de 23 de ani.

Următoarea etapă a Mondialului de Formula 1 va avea loc pe 15 noiembrie, în Brazilia.