Raţ, decisiv în primul meci al lui PAOK din 2015. Două pase de gol în prima victorie a anului

Raţ, **decisiv în primul meci al lui PAOK** din 2015. Două pase de gol în prima victorie a anului

Răzvan Raţ îşi continuă forma bună de la venirea la PAOK. Internaţionalul român cu cele mai multe minute pentru echipa naţională în 2014 a contribuit decisiv la victoria din primul meci al liderului din Grecia, 3-2 cu Panionios. A fost integralist şi a furnizat două pase de gol.

În minutul 8, fundaşul i-a trimis o minge perfectă lui Vitor, iar, după alte 22 de minute, i-a pasat decisiv şi lui Maduro. Jucătorul de 33 de ani a încheiat prima repriză primind un cartonaş galben. Gazdele au obţinut cele trei puncte, după un penalty transformat de Athanasiadis, cu 18 minute înainte de final.

Raţ a pus umărul la ascensiunea din această stagiune a grupării din Salonic. A marcat trei goluri şi şi-a trecut în cont opt pase decisive în cele 21 de meciuri disputate în toate competiţiile.

PAOK este pe primul loc în campionatul Greciei, cu 37 de puncte adunate după primele 16 etape, fiind la patru lungimi de principala urmăritoare, Olympiakos, care are un meci mai puţin disputat.