Lovitură de teatru pe Camp Nou

03 февраля 2014

FC Barcelona a suferit primul eșec pe teren propriu după 31 de etape din Primera Division, scor 2-3 cu Valencia.

Barcelona a deschis scorul devreme, în minutul 6, când Alexis Sanchez a înscris cu un șut norocos din unghi. Valencia a egalat însă cu numai două minute înainte de pauză, grație reușitei lui Parejo. Partea a doua a meciului a fost de infarct. Piatti i-a adus pe lilieci în avantaj la 3 minute după pauză, apoi Ricardo Costa a făcut un penalty de-a dreptul inutil, iar Messi a marcat fără emoții de la punctul cu var, în minutul 54. Bomba a căzut însă după alte 4 minute, când Paco Alcacer a marcat golul 3 al Valenciei și a stabilit scorul final. După această înfrângere, Barcelona riscă să piardă locul 1 în clasament, dacă Atletico Madrid nu pierde pe teren propriu cu Real Sociedad.