Deportivo-Bilbao 1-0. Bascii au început anul la fel cum l-au încheiat pe precedentul

**Deportivo-Bilbao 1-0.** Bascii au început anul la fel cum l-au încheiat pe precedentul

Athletic Bilbao a început anul 2015 așa cum l-a încheiat pe precedentul, cu o înfrângere. După ce au pierdut acasă cu Atletico, bascii au cedat și pe Riazor, 0-1 contra lui Deportivo. Echipa lui Ernesto Valverde putea deschide scorul în minutul 17, însă Viguera a ratat din poziție bună. Gazdele au preluat conducerea șapte minute mai târziu, grație reușitei portughezului Cavaleiro.

Finalul de meci a adus ocazii la ambele porți. Rezerva Inaki Williams a trimis cu capul peste în minutul 87, iar Balenziaga a reluat și el imprecis în minutul 90. Helder Postiga a fost aproape de gol în prelungiri, dar Iraizoz a respins, iar Deportivo își trece în cont trei puncte importante în economia luptei pentru supraviețuire.

ECHIPELE

Deportivo: Fabricio - Juanfran, Lopo, Pablo Insua, Luisinho - Alex Bergantinos, Juan Dominguez - Jose Rodriguez, Farina (Cuenca, 36), Ivan Cavaleiro (Wilk, 89) - Toche (Helder Postiga, 71)
Antrenor: Victor Fernandez

Athletic: Iraizoz - De Marcos, San Jose, Laporte, Balenziaga - Iturraspe, Mikel Rico (Benat, 67) - Susaeta (Iraola, 46), Unai Lopez (Inaki Williams, 74), Ibai - Viguera
Antrenor: Ernesto Valverde