Meci amical Moldova-Elveția. "Tricolorii" au cedat cu scorul de 1:2

Naţionala de fotbal a Republicii Moldova a fost învinsă din nou într-o partidă amicală. De această dată, "tricolorii" au cedat cu scorul de 1-2 în faţa Elveţiei, echipă naţională care va juca la turneul final al Campionatului European din Franţa, care începe săptămâna viitoare.

Elevii pregătiţi de Igor Dobrovolski au rezistat doar 12 minute fără gol în amicalul disputat la Lugano. Elveţienii au deschis scorul după ce Dzemaili a trimis balonul cu capul în transversală, iar portarul Stanislav Namaşco, neatent, l-a deviat nefericit în propria poartă.

În minutul 69, echipa noastră a reuşit să restabilească egalitatea prin golul de poveste marcat de Radu Gânsari.

Bucuria "tricolorior" a durat doar şase minute. Atacantul lui Bayer Leverkusen Admir Mehmedi a stabilit scorul final: 2-1 în favoarea Ţării Cantoanelor.

Acesta a fost al patrulea amical susţinut de naţională a Moldovei în acest an, toate sub comanda lui Igor Dobrovolski. Anterior, ea a încheiat la egalitate partida cu Malta, s-a impus în faţa Andorei cu 1-0 şi a fost învinsă de Croaţia cu acelaşi scor.