05 сентября 2015

**VIDEO** Danemarca - Albania 0-0. Oaspeții au avut o ocazie mare în prelungiri, când puteau da lovitura!

Danemarca și Albania au remizat la Copenhaga în derby-ul serii din grupa I, iar ambele echipe rămân la egalitate de puncte și la un singur punct în spatele liderului Portugalia.

Viitorea adversară a României din preliminariile Mondialului din 2018 a avut prima ocazie după 15 minute, când debutantul Sisto l-a testat pe Berisha. Albanezii au răspuns cu șutul lui Cikalleshi, blocat de Kasper Schmeichel (23).

Morten Olsen a mutat de la pauză cu introducerile lui Youssuf și Jakob Poulsen, iar danezii au dominat repriza secundă și a trecut din nou pe lângă gol la șutul lui Bendtner (53). Jorgensen a fost aproape să deschidă scorul în minutul 57, însă Berisha a intervenit salvator.

Cei doi au fost din nou protagoniști opt minute mai târziu, când portarul albanez s-a evidențiat din nou (65). Albanezii puteau da marea lovitură în prelungiri - Schmeichel a blocat însă salvator la șutul lui Roshi (90+2) și meciul s-a încheiat fără gol marcat.

Danemarca (4-4-2): K. Schmeichel - Jacobsen, Kjaer, Agger, Durmisi - Sisto (46 Y. Poulsen), Hojbjerg, Kvist (46 J. Poulsen), Krohn-Deli - N. Jorgensen, Bendtner. Antrenor: M. Olsen

Albania (4-1-4-1): Berisha - Djimsiti, Cana, Arlind Ajeti, Agolli - Kukeli - Gashi (83 Roshi), Xhaka, Abrashi (64 Basha), Lenjani (64 Sadiku) - Cikalleshi. Antrenor: G. De Biasi