Steaua - BC Mureş 79-91. Gazdele au marcat doar 9 puncte în sfertul 3!

**VIDEO** Steaua - BC Mureş 79-91. Gazdele au marcat doar 9 puncte în sfertul 3!

Baschetbaliştii de la Steaua şi-au diminuat serios şansele de calificare în penultimul act al Cupei României. În direct la Digi Sport, liderii Ligii Naţionale au cedat categoric meciul de acasă cu BC Mureş, din sferturi.

Elevii lui Niksa Bavcevic au condus cu 11 puncte după primul sfert, dar la pauza mare avansul roş-albaştrilor era de doar şase puncte. Sfertul al treilea a fost de coşmar pentru Steaua.

Roş-albaştrii au marcat doar 9 puncte faţă de cele 31 ale oaspeţilor şi s-au văzut conduşi cu 71-55 înaintea ultimelor zece minute.

Cele 17 puncte marcate de croatul Barac nu i-au putut ajuta pe stelişti, care au cedat cu 79-91. La debutul în tricoul lui BC Mureş, americanul Kyndall Dykes a fost cel mai bun jucător al partidei. Fostul campion al României cu U Cluj a reuşit 25 de puncte, o recuperare şi 8 pase decisive.

Returul de la Târgu-Mureş este programat sâmbătă, în direct la Digi Sport 3, de la ora 18:00.