AS Roma a învins Napoli în prima manşă a semifinalelor Cupei Italiei

06 февраля 2014

Un meci tare a avut loc şi în Cupa Italiei, acolo unde ocupanta locului doi din Serie A, AS Roma a dat piept cu Napoli în prima manşă a semifinalelor, jucată pe Stadio Olimpico.

Gazdele au obţinut o victorie dramatică, scor 3-2. Gervinho a deschis scorul în minutul 13, iar Strootman a făcut 2-0, stabilind scorul primei reprize. După pauză, De Sanctis a trimis balonul în propria poartă, iar Dries Mertens a marcat golul egalizator.

Eroul romanilor a fost acelaşi Gervinho, atacantul ivorian reuşind "dubla" pe final de meci, aducându-i victoria Romei, scor final 3-2. În celălalt meci al semifinalelor Udinese a trecut la limită de Fiorentina cu 2-1. Meciurile retur vor avea loc pe 11 şi respectiv 12 februarie.