Naţionala României A ÎNVINS selecţionata Ungariei, cu 3-0

06 сентября 2013

Tricolorii au făcut spectacol pe Arena Naţională. România a învins Ungaria cu 3-0 în meciul din preliminariile Campionatului Mondial din 2014. Sub privirile a 50.000 de spectatori, "tricolorii" le-au oferit o adevărată lecţie de fotbal maghiarilor, care n-au contat într-o partidă controlată în totalitate de jucătorii antrenaţi de Victor Piţurcă.

România a deschis scorul în meciul de pe Arena Naţională din Bucureşti după doar două minute de joc prin atacantul Ciprian Marica.

Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 31 după un gol formidabil al lui Mihai Pintilii. Tănase a fost cel care a marcat al treilea gol în minutul 88 al meciului.

După incidentele de astăzi, suporterii celor două naţionale s-au duelat şi înaintea meciului. Fanii românia au huiduit imnul Ungariei, iar când a început să fie intonat, fanii maghiari prezenţi în tribune s-au întors cu spatele.