Metz - Savehof 22-25. Suedezele au depășit HCM Baia Mare în clasament

07 февраля 2015

**VIDEO** Metz - Savehof 22-25. Suedezele au depășit HCM Baia Mare în clasament

Învinsă de HCM Baia Mare în primul meci din grupele principale ale Ligii Campionilor, Savehof s-a revanșat pe terenul lui Metz.

Chiar dacă au avut doar 9 jucătoare de câmp, suedezele au preluat inițiativa încă din primul minut, astfel că la pauza aveau un avans de trei goluri, 15-12. Portarii au ieşit în evidenţă în meciul din Franţa - Filipa Idehn a scos 17 mingi şi a apărat o lovitură de la 7 metri.

Aceleaşi reuşite si le-a trecut în cont şi Laura Glauser, goalkeeperul gazdelor. Elin Karlsson a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 6 goluri. S-a terminat 25-22 pentru Savehof, care a depășit-o pe HCM Baia Mare în clasament. Pentru românce urmează în weekend duelul cu Gyor, unul foarte important în economia calificării, LIVE la Digi Sport.