Fenerbahce - Laboral Vitoria 91-90. Jan Vesely a reuşit coşul serii în Euroligă

07 февраля 2015

**VIDEO** Fenerbahce - Laboral Vitoria 91-90. Jan Vesely a reuşit coşul serii în Euroligă

Meci extrem de disputat între Fenerbahce şi Laboral Vitoria, în Top 16 din Euroligă.

În faţa a peste 12.500 de fani turci, oaspeţii au câştigat primul sfert, dar s-au văzut conduşi la pauza mare.

Fără victorie în precedentele două confruntări de acasă, Fenerbahce şi-a trecut în cont şi sfertul al treilea, cu 26-22. Totuşi, spaniolii au ţinut aproape şi, cu 13 secunde înainte de final, erau la conducere.

Nemanja Bjelica a adus victoria pentru echipa din Istanbul de la libere. A semnat un nou double-double şi Fenerbahce s-a impus cu 91-90, succes care o menţine pe locul 3 în grupa F.

Un deznodământ similar a avut loc şi în Italia, într-un alt meci din grupa F. Echilibrul s-a păstrat până spre final în duelul dintre Emporio Milano şi Anadolu Efes.

Cu un singur succes în Top 16, gazdele conduceau cu 36-34 la pauza mare. În ultimul sfert s-a intrat la egalitate, iar dramatismul a atins cote înalte în ultimele secunde.

Marcator a 18 puncte, Daniel Hackett a ratat pe ultimul atac al italienilor şi Anadolu a câştigat la limită, cu 73-71.