Echipa lui Cosmin Moți, la un pas de grupele Champions League

07 августа 2013

></p><p><strong>Ludogoreț Razgrad are un sezon european remarcabil, iar fotbalul din Bulgaria iese din nou la rampă și speră să revină în grupele UEFA Champions League. </strong></p><p>Echipa lui Cosmin Moți a produs surpriza preliminariilor, după ce a eliminat o echipă mult mai experimentată în cupele europene, Partizan Belgrad.</p><p>După victoria cu 2-1 în turul din Bulgaria, Ludogoreț a câștigat și la Belgrad, în fața a 20.000 de oameni care i-au încurajat pe sârbi. Fără Cosmin Moți pe teren, campioana Bulgariei a tremurat până spre final pentru calificarea în play-off-ul Champions League.</p><p>Mijlocașul Zlatinski a marcat din penalty în minutul 88, stabilind scorul final al partidei de la Belgrad, 0-1. Ludogoreț s-a calificat mai departe cu scorul general de 3-1, iar pentru un loc în grupele Champions League se poate lupta cu Steaua, bulgarii preluând astfel statutul de cap de serie pe care l-a avut Partizan, la tragerea la sorți.</p><p>Cosmin Moți își poate îndeplini, astfel, visul de a juca în grupele celei mai importante competiții europene, după ce nu a reușit acest lucru în tricoul lui Dinamo, pentru care a evoluat până anul trecut.</p><p><span style=4 stranieri a avut între titulari antrenorul oaspeților, Stoycho Stoev: francezul Barthe, brazilianul Caicara, finlandezul Mantyla și slovenul Bezjak. În repriza secundă, Stoev i-a trimis în teren pe spaniolul Abalo și pe portughezii Espinho și Vitinha (ultimul a evoluat și în Liga I, la Chiajna, CS Otopeni și Unirea Alba Iulia).

VIDEO Partizan - Ludogoreț 0-1