Liga Europei: Steaua București a obținut o remiză dramatică în meciul cu Rio Ave

Steaua București a obținut o remiză dramatică în partida din deplasare cu Rio Ave din grupele Ligii Europei! Duelul din Portugalia s-a încheiat cu scorul de 2-2, campioana României reușind să egaleze la ultima fază a meciului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 35 prin Diego Lopez, însă Claudiu Keșeru a egalat la mijlocul reprizei secunde. Rio Ave a marcat golul doi din penalty, transformat de același Diego Lopez.

Steaua București a evitat înfrângerea după ce Lucian Filip a restabilit echilibrul pe tabelă în minutul patru al prelungirilor. În celălalt meci al grupei J, Dinamo Kiev a învins Aalborg cu 1-0 și a urcat pe primul loc.

O altă echipă din România, Astra Giurgiu a remizat cu Celtic Glasgow, scor 1-1 și a pierdut orice șansă la calficarea în play-off.

Într-o altă parte, Dinamo Moscova a învins gruparea portugheză Estoril cu 1-0 după golul marcat de Kevin Kuranyi şi și-a asigurat calificarea în play-off.

Pe lângă Celtic și Dinamo în șaisprezecimi s-au mai calificat Red Bull Salzburg, Fiorentina și Legia Varșovia.