08 сентября 2015

**VIDEO** Asafa Powell, câştigător în cursa de 100 de metri de la Zagreb. Ce timp a scos jamaicanul

Asafa Powell a câştigat cursa de 100 de metri la Zagreb, etapă a circuitului World Challenge League. Jamaicanul a oprit cronometrul la 9 secunde şi 96 de sutimi şi a fost urmat în clasament de americanul Mike Rodgers.

La feminin, cea mai rapidă atletă a fost americanca Candyce McGrone. După ce a terminat pe locul trei în proba regină, turcul Ramil Guliyev şi-a îmbunătăţit rezultatul în cursa de 200 de metri. A trecut primul linia de sosire cu timpul de 19 secunde şi 88 de sutimi, şi a stabilit un nou record al competiţiei, dar şi al Turciei.

Campioană mondială la Beijing luna trecută, Maria Kuchina şi-a onorat statutul de favorită în proba de săritura în înălţime- a fost singura sportivă care a reuşit să treacă peste ştacheta ridicată la 2 metri.