Rafael Nadal l-a învins în optimile de finală ale tuneului de la Beijing pe Vasek Pospisil

08 октября 2015

Rafael Nadal s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Beijing! Spaniolul l-a eliminat din competiţie pe Vasek Pospisil. David Ferrer l-a învins în optimi pe Lukas Rosol, iar Tomas Berdych a pierdut partida cu Pablo Cuevas.

Rafael Nadal l-a învins în optimile de finală ale turneului de la Beijing pe canadianul Vasek Pospisil. Spaniolul s-a impus în două seturi cu scorul de 7-6 6-4.

Cei doi tenismeni s-au întâlnit pentru prima dată într-un meci direct, iar partida a durat o oră şi 47 de minute.

În sferturi, Nadal va juca cu americanul Jack Sock.

Un alt spaniol, David Ferrer s-a calificat în sferturi după ce l-a eliminat pe cehul Lukas Rosol. Ibericul s-a impus cu scorul de 7-6 6-2 într-o oră şi 25 de minute.

Tomas Berdych a fost eliminat surprinzător de uruguayanul Pablo Cuevas. În partida din optimi cehul a cedat cu un dublu 4-6.

Yen-Hsun Lu din Taipei a reuşit să-l învingă pe sârbul Viktor Troicki cu scorul de 6-4 7-5. Astfel, Lu va juca în sferturi cu David Ferrer.