Croaţia - Cehia 70-53. Calificare în faza a doua la Euro

09 сентября 2013

></p><p>Croaţia a făcut o repriză secundă excelentă contra Cehiei şi a obţinut calificarea în grupele principale de la Campionatul European de baschet masculin. 70-53 a fost scorul în favoarea croaților, care l-au avut pe Ante Tomic în forma maxima: 12 puncte și 9 recuperari.</p><p>Naţionala Croației a terminat în forță prima fază de la Campionatul European de baschet masculin: 70-53 contra Cehiei, contracandidata directă la calificare.</p><p>Cehii au început mai bine meciul și conduceau la pauza mare cu 33-32, dar rivalii lor au revenit după pauză. Chiar dacă veneau după un supermeci jucat cu o zi înainte contra gazdelor slovene, în care s-au disputat și prelungiri, croații nu au acuzat oboseala și au reușit o repriză secundă de excepție.</p><p>Decisiv a fost ultimul sfert, în care Ante Tomic și colegii săi s-au impus cu 23-11, iar victoria cu Cehia îi trimite în faza a doua a competiției.</p><p>Spania și Slovenia sunt celelalte echipe din grupa C care vor însoți Croația în grupele principale de la Euro.</p>                    </div>