HCM Roman - U Cluj 26-24. Victorie cu emoții, care le duce pe gazde pe locul 5

**HCM Roman - U Cluj 26-24.** Victorie cu emoții, care le duce pe gazde pe locul 5

HCM Roman și-a confirmat statutul de favorită în partida cu Universitatea Cluj și a câștigat cu 26-24 în prima etapă a returului ligii feminine la handbal.

Clujul - pregatită din acest retur de Carmen Amariei - a jucat surprinzător încă din prima repriză și s-a distanțat la 9-6. Gazdele și-au revenit în repriza secundă, au condus cu 22-18 și credeau că au închis meciul. Ardelencele, coordonate perfect de campioana mondială de tineret Cristina Laslo, au avut o ultimă încercare de a scoate egalul, dar au ratat atacul decisiv.

În final, Roman a învins Clujul cu 26-24 și, cu 26 de puncte, ocupă locul 5 în clasament, în timp ce Universitatea a rămas pe 13, cu 8 puncte.