010 февраля 2015

**VIDEO** Ajax a câștigat pe final prin gafa imensă a portarului împrumutat la echipa adversă

Campionatul Olandei este aproape decis după 22 de etape. PSV Eindhoven are un avans de 12 puncte în fața deținătoarei titlului Ajax, formație care a cucerit ultimele 4 trofee în întrecerea internă.

Cu toate acestea, echipa lui De Boer trebuie să își păstreze poziția a doua, care duce în preliminariile UEFA Champions League. Feyenoord și AZ Alkmaar sunt în apropiere și așteaptă orice pas greșit.

Ajax era să facă unul în etapa de duminică, pe terenul codașei Go Ahead Eagles, însă a fost salvată în ultimele minute de portarul advers.

Mickey van der Hart (20 de ani) este împrumutat de Go Ahead Eagles chiar de la Ajax, iar în meciul contra echipei care îl deține a comis o gafă uriașă.

În minutul 88, scorul era 1-1, însă tânărul goalkeeper nu a izbutit să respingă o minge ușoară, trimisă de un coechipier. Van der Hart a șutat pe lângă minge, aceasta a intrat în poartă și i-a adus o victorie nesperată lui Ajax.