Dacia, mai aproape de titlu

Dacia a mai făcut un pas mare spre al doilea titlu din istorie, după ce a trecut de Zimbru cu 1-0. Derby-ul capitalei s-a soldat cu o bătaie generală.

Dacia a învins cu 1-0, datorită golului semnat de Eugen Cociuc în repriza secundă. Oaspeţii au terminat meciul în 10 oameni după ce căpitanul Posmac a fost eliminat pe final. Fanii Daciei au pătruns totuşi la meci, deşi au avut interzis. Aceştea au aprins fumigene la sfârşitul primei părţi. Gestul i-a supărat rău pe fanii Zimbrului. În bătaie au fost imlicaţi circa 100 de fani. Unei dintre suporteri au avut de suferit după ce au fost muşcaţi de câinii poliţiştilor. 15 dintre fani au fost reţinuţi. Într-un alt meci, Sheriff a învins tot cu 1-0 pe Saxan. Rebenja a adus victoria "viespilor" în al 3-a minut de prelungiri. Dacia îşi menţine avansul de 3 puncte faţă de Sheriff cu 2 runde rămase până la final.