Madrilenii şi-au revenit

Real Madrid a răzbunat eşecul cu Valencia din etapa trecută cu un succes categoric pe teren propriu cu Espanyol Barcelona, scor 3-0.

James Rodriguez a deschis rapid scorul, după doar 12 minute din pasa lui Cristiano Ronaldo. Gareth Bale a punctat și el peste un sfert de oră după ce a transformat impecabil o lovitură liberă de la peste 20 de metri. În partea secundă Real a rămas în 10 oameni după eliminarea directă a lui Coentrao. După această fază James Rodriguez a fost schimbat de Carlo Ancelotti, iar pe teren a fost introdus Nacho, care a stabilit rezultatul final. Fundașul a reușit să marcheze primul gol din carieră în tricoul madrilenilor în minutul 76. Real este lider în clasament cu 42 de puncte acumulate. Marele derby al etapei are loc pe Camp Nou în această seară, unde Barcelona se va duela cu Atletico Madrid.