**VIDEO** HCM Roman - HCM Baia Mare 20-25. Campioana este cu un pas în finala Ligii Naționale

Campioana HCM Baia Mare e cu un pas în finala Ligii Naţionale. Totuşi, prima repriză din Sala Sporturilor din Roman a fost controlată de gazde - HCM-ul local a condus cel mai clar cu 4-1 şi nu a cedat pe tabelă până la pauză, scor 13-13.

"Ne încălzim puțin mai greu. În toate meciurile am început mai prost", a declarat Eliza Buceschi.

După reluare, însă, Baia Mare a marcat prima şi nu a mai cedat iniţiativa - cea mai mare diferenţă pe tabelă s-a înregistrat pe final, 25-19 pentru liderul din sezonul regulat, care s-a şi impus până la urmă cu 25-20.

Fetele antrenate de Tone Tiselj au obţinut astfel a treia victorie în faţa celor de la HCM Roman după cele două succese din sezonul regulat şi mai au de rezolvat returul de acasă, transmis în direct de Digi Sport 3 vineri de la ora 17 30.

"Vrem să câștigăm campionatul și la anul HCM Baia Mare să continue să evolueze în Liga Campionilor", a adăugat Buceschi.