Nadal l-a învins pe Djokovic şi îl va întâlni pe Raonic, în finală la Montreal

011 августа 2013

></p><p>Rafael Nadal s-a calificat în a 10-a finală a anului: în direct la Digi Sport, spaniolul l-a învins pe numărul unu mondial, Novak Djokovic, în penultimul act de la Montreal.</p><p>În primul set, sârbul şi-a pierdut de două ori serviciul şi a fost învins cu 6-4. Nole a revenit în actul secund, în care nu a cedat decât 3 game-uri. În decisiv, fiecare dintre cei doi jucători şi-a câştigat serviciul. Nadal a preluat conducerea, dar a fost egalat de fiecare dată. După 12 game-uri soarta calificării s-a decis la tie-break, und spaniolul s-a distanţat la 6-0, Djokovic a reuşit să câştige două puncte, însă ibericul s-a impus cu 7-2 şi a bifat a doua victorie în faţa lui Nole, de la revenirea pe teren. În 2013, Nadal este neinvins pe hard.</p><p>După victoria de azi-noapte, scorul întâlnirilor directe Nadal - Djokovic a ajuns la 21-15. Prin meciul de la Montreal, cei doi au egalat duelul cu cele mai multe mecuri din istoria tenisului. Ivan Lendl - John McEnroe au jucat tot de 36 de ori, record all-time, iar scorul întâlnirilor directe este tot 21-15.</p><p>În cealaltă semifinală, canadianul Milos Raonic l-a învins pe compatriotul său Vasek Pospisil, beneficiar al unui wild-card, şi s-a calificat în premieră în ultimul act al unui turneu din seria Masters. Al 11-lea favorit al întrecerii, Raonic a început mai bine meciul - a reuşit breakul in game-ul al 5-lea si s-a impus în primul set cu 6-4. Replica lui Pospisil nu a întârziat. Numărul 71 mondial a făcut legea în actul secund, în care nu a cedat decât un game. Setul decisiv a fost şi cel mai disputat - cei doi au mers cap la cap până în tie-break, unde Raonic a câştigat cu 7-4.</p><p><span style=Finala de la Montreal va avea loc astăzi, de la ora 22:00, în direct pe Digi Sport 2.