Galacticii aşteaptă catalanii

012 февраля 2014

Real Madrid este prima formație calificată în finala Cupei Spaniei! „Galacticii” s-au impus aseară pe terenul rivalei Atletico, scor 2-0 și s-au calificat astfel în ultimul act cu 5-0 la general.

Partida de pe „Vicente Calderon” a început perfect pentru Real Madrid. În minutul 7 „galacticii” au primit o lovitură de pedeapsă în urma unui fault comis de în careu de Manquillo asupra lui Cristiano Ronaldo. Starul portughez a luat balonul și a transformat impecabil. Peste doar nouă minute, oaspeții au primit din nou un penalty, de data aceasta la o fază la care Gareth Bale a fost faultat în interiorul suprafeței de pedeapsă. Același Ronaldo a înscris fără probleme și a stabilit scorul final, 2-0 pentru Real Madrid. Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a obținut astfel “biletul” pentru finala Cupei Spaniei. Acolo, Ronaldo și compania o așteaptă pe Barcelona lui Messi, care va juca în această seară returul cu Real Sociedad. În tur, a fost 2-0 pentru catalani.