012 сентября 2014

**VIDEO** HCM Constanța - Minaur Baia Mare 26-23. Campionii și-au revenit după startul anevoios de sezon

HCM Constanța a câștigat cu emoții în fata lui Minaur Baia Mare, una dintre rivalele la titlu din acest sezon. A fost 26-23 pentru campioana României, care a obținut prima victorie din actuala ediție a ligii naționale de handbal, într-un meci transmis ÎN DIRECT pe DIGIsport 3.

Prima repriză a fost echilibrată și s-a încheiat 11-11. După pauză, campioana României a jucat mult mai exact în defensivă, iar Adzic și Stavrositu au fost de neoprit. Constănțenii s-au desprins la 5 goluri, 23-18, dar au avut emoții. Croatul Pribanic a avut un final de meci excelent - a marcat de 4 ori, insuficient însă pentru a întoarce rezultatul.

HCM Constanța s-a impus cu 26-23 și s-a revanșat pentru înfrângerea surprinzătoare din prima etapă, de la Călărași. A fost o gură de oxigen pentru gruparea de la malul Mării Negre, care venea după o ratare a calificării în grupele Ligii Campionilor (DETALII AICI).