012 октября 2016
Ultimele două campioane ale Asiei, Australia şi Japonia au jucat primul meci direct în preliminariiele Campionatului Mondial din 2018.
Partida de la Melbourne s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Oaspeţii au marcat primul gol al meciului în minutul 5 prin Genki Haraguchi.
Gazdele au reuşit să egaleze la câteva minute după pauză. Mijlocaşul formaţiei engleze Aston Villa, Milo Jedinak a înscris din penalty.
Australia, campioana în exerciţiu a Asiei, rămâne astfel fără victorie în faţa Japoniei. Selecţionata de la Antipozi a învins ultima dată naţionala niponă în 2009.
După patru etape disputate în această campanie preliminară, Australia este liderul grupei cu 8 puncte. Japonia este pe locul secund, având cu un punt mai puţin.
Cele două reprezentative se vor întâlni pentru meciul retur în vara anului viitor.