Evoluţie DEZĂMĂGITOARE! Rafael Nadal a fost eliminat în turul doi al turneului ATP

012 октября 2016
Rafael Nadal continuă evoluţia dezamăgitoare din acest an. Spaniolul a fost eliminat în turul doi al turneului ATP de la Șanhai. Nadal a pierdut meciul cu sârbul Viktor Troițki în două seturi, scor 3-6 6-7. Tenismanul iberic a pierdut pentru prima dată în carieră în faţa lui Troițki.
Nadal riscă să piardă și calificarea la Turneul Campionilor. Ibericul ocupă locul 7 în clasamentul "Road to London", dar foarte aproape de el sunt poziționați austriacul Dominic Thiem şi cehul Thomas Berdych.
Stanislas Wawrinka a în competiție la Shanghai în turul doi. Elveţianul l-a învins în această fază pe britanicul Kyle Edmund cu scorul de 6-3 6-4. Aceasta a fost prima partidă directă dintre cei doi tenismani.
Wawrinka va juca în turul trei cu francezul Gilles Simon.