Surpriză de proporţii în preliminariilor CM 2018. Argentina, învinsă de Paraguay

012 октября 2016
Surpriză de proporţii în zona sud-americană a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. Fără căpitanul Lionel Messi, reprezentativa Argentinei a pierdut pe teren propriu meciul cu Paraguayul, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 18 de Derlis Gonzalez.
Vice-campioana mondială ar fi putut evita înfrângerea, însă în minutul 48 Sergio "Kun" Aguero a ratat o lovitură de la 11 metri.
Argentina a pierdut pentru prima dată pe teren propriu un meci jucat în faţa reprezentativei Paraguayului.
Astfel, după 10 etape din turneul preliminar sud-american, Argentina se află doar pe locul 5, cu 16 puncte, la 5 puncte distanță de liderul Brazilia.
Naționala carioca a urcat pe prima poziţie după ce a învins în deplasare Venezuela cu 2-0 în timp ce fostul lider, Uruguayul, a remizat în Columbia, scor 2-2. Brazilienii au marcat câte un un gol în fiecare repriză prin Gabriel Jesus şi Willian.
În alte meciuri, campioana continentală, Chile, s-a impus cu greu în faţa reprezentative statului Peru cu 2-1, iar Bolivia a remizat pe teren propriu cu Ecuadorul, scor 1-1.