Ungaria - România 79-87. "Tricolorele" lui Florin Nini au făcut un meci perfect

**VIDEO** Ungaria - România 79-87.

Naţionala României a susţinut un meci amical la Debrecen, cu reprezentativa Ungariei.

Calificate direct la Campionatul European de anul viitor, din postura de gazde, cele două echipe au jucat dezinvolt. Baschetbalistele nu s-au menajat şi primul sfert le-a revenit gazdelor, cu 21-20. Diferenţa de un punct s-a păstrat şi la finalul sfertului secund.

După revenirea de la cabine, fetele lui Florin Nini au evoluat fără greşeală. Sonia Ursu a stabilit, cu o aruncare de la distanţă, scorul celui de-al treilea sfert, 26-18 pentru tricolore.

În ultimele 10 minute tot româncele au avut iniţiativa şi au obţinut victoria în cele din urmă, cu 87-79. Ungaria are şansa să-şi ia revanşa într-o a doua dispută amicală, transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport 2, sâmbătă, de la ora 12:00.