Germania CAMPIOANĂ! Angela Merkel a salutat primul şi unicul gol al nemţilor în picioare

După cele două reprize fără rezultat, Mario Götze a devenit vedeta acestei seri în minutul 113 marcând primul şi unicul gol din finala acestui Campionat. Angela Merkel a salutat golul nemţilor în picioare.

Ultimul duel din Mondialul 2014 s-a disputat pe Estadio do Maracana din Rio de Janeiro. Finala Mondialului 2014 s-a încheiat fără nici un gol marcat. Au urmat prelungirile unde numărul 19 al Germaniei a reuşit după mai multe ratări să marcheze un gol salutat cu mare entuziasm de fanii europenilor.

Ultima finală încheiată cu acelaşi scor 0-0 a avut loc în 1994, iar marele duel a fost dat între Brazilia şi Italia la Mondialul de pe continentul american.

Acesta este al patrulea titlul mondial câştigat de naţionala Germaniei. Primele trei au fost cucerite la Mondialele din 1954, 1974 şi 1990.