Federer începe bine

014 августа 2013

Elveţianul Roger Federer, al cincilea în clasamentul ATP săptămâna aceasta, s-a calificat în optimile de finală ale Masters-ului de la Cincinnati.

Elveţianul în vîrstă de 32 de ani l-a depăşit pe germanul Philipp Kohlschreiber, scor 6-3, 7-6(7), într-un meci în care nu a fost în control total, dar care a adus aminte de evoluţiile consistente de altădată. Este prima victorie a lui Federer după înfrângerea suferită în primul tur de la Gstaad, acolo unde a fost răpus de Daniel Brands. Roger Federer îl va întîlni în runda următoare pe învingătorul dintre germanul Tommy Haas şi spaniolul Marcel Granollers. Într-o altă partidă disputată, spaniolul David Ferrrer a avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de unul din favoritul gazdelor, americanul Ryan Harrison, scor 7-6, 3-6, 6-4. Înâlnirea a durat două ore şi 43 de minute. Veste bună însă pentru fanii americanului John Isner care în doar 62 de minute l-a învins pe germanul Florian Mayer, scor 6-3, 6-4.