Wisla Plock - Targi Kielce 27-30. Oaspeții sunt neînvinși după 3 etape

014 октября 2013

></p><p><strong>În grupa B a Ligii Campionilor, Targi Kielce a câștigat în deplasare duelul polonez cu Wisla, echipa la care joacă Vali Ghionea, cu scorul de 30-27.</strong></p><p>În căutarea victoriei în fața rivalei, după trei înfrângeri consecutive, Wisla a început ca din tun, cu Ghionea și compania dictând ritmul partidei. Targi Kielce și-a adus însă aminte că a fost în final four-ul ediției trecute. Cu vedeta spaniolă Aguinagal de vârf de lance și cu experimentatul Szmal providențial în poartă, oaspeții au echilibrat duelul.</p><p>Susținută de 5.000 de fani, Wisla a terminat prima repriză în avantaj, 17-16. Veniți mult mai montați de la cabine, oaspeții au recuperat handicapul și au trecut la conducere, dar nu s-au distanțat la mai mult de două goluri pe tabelă. Nenadic și Ghionea au menținut-o pe Wisla în joc și în minutul 56 s-a restabilit egalitatea, la 27. Ghionea a avut ocazia să egaleze la 28, însă nu l-a putut învinge pe experimentatul Losert de la linia de 7 metri. Românul și-a trecut însă în cont 5 goluri în acest meci și rămâne principalul marcator al echipei.</p><p>S-a terminat 30-27 pentru Kielce, care rămâne neînvinsă în grupe, după trei etape.</p>                    </div>