Moment amuzant în Euroliga de baschet: Un jucător a aruncat mingea în coș, însă imediat a căzut peste un cameraman

Moment amuzant în Euroliga de baschet! Jucătorul formației Unics Kazan a aruncat mingea în coș, însă imediat a căzut peste un cameraman. Echipa din Kazan a pierdut până la urmă meciul cu Nijnii Novgorod la o diferență de șase puncte.

Duelul de la Kazan din grupele Euroligii de baschet dintre Unics şi Nijnii Novgorod s-a terminat cu un rezultat surpriză. Oaspeții au condus ostilitățile încă din start, iar după primul sfert aveau un avans de cinci puncte, scor 21-16.

Replica a venit de la cel mai bun jucător al gazdelor, Nikos Zisis, care și-a trecut în cont 15 puncte, însă nu au fost destule pentru victorie. Acesta a oferit și faza meciului, în sfertul doi, când s-a ciocnit de unul dintre cameramani după ce a aruncat mingea în coș.

La final, Nijnii Novgorod s-a impus cu 79-73 și a obținut prima victorie din istoria clubului în deplasare în Euroliga de baschet.

Campioana în exercițiu, Maccabi Tel Aviv a învins la fel în deplasare Unicaja Malaga cu scorul de 70-66 și a obținut a treia victorie în primele cinci etape din faza grupelor. Americanul Devin Smith a fost jucătorul meciului după ce și-a trecut în cont 24 de puncte.

Olympiakos a obținut a cincea victorie consecutivă în această ediție a Euroligii după ce a învins în fața propriilor suporteri Galatasaray Istanbul. Formația greacă s-a impus cu scorul de 93-66, iar cel mai bun marcator al gazdelor a fost americanul Othello Hunter, care a înscris 17 puncte.

În celelalte meciuri din etapa a cincea, Bayern Munchen a fost învinsă de Fenerbahce cu 93-86, iar Milano s-a impus în fața campioanei Poloniei, Turow Zgorzelec cu scorul de 90-71.