Victorii lejere pentru Panathinaikos și Real Madrid, în Euroliga masculină

014 декабря 2013

></p><p><strong>Spectacolul din Euroliga masculină de baschet a revenit la Digi Sport, cu două meciuri în care granzii Panathinaikos și Real Madrid au făcut spectacol pe parchet.</strong></p><p>Panathinaikos a reuşit a cincea victorie din grupa D a Euroligii, pe terenul lui <strong>Lokomotiv Kuban Krasnodar</strong>. Echipa din Atena a avut un start mai bun de partidă, însă gazdele au revenit şi au încheiat în avantaj primul sfert.</p><p>Ruşii au avut o cădere inexplicabilă în cel de-al doilea sfert, în care au marcat doar 7 puncte, iar <strong>Panathinaikos</strong> s-a distanţat la pauza mare la 16 puncte. Grecii, la care <strong>Fotsis</strong> şi <strong>Ukic</strong> au marcat fiecare câte 17 puncte, au fost de neoprit până la final şi s-au impus cu 82-63.</p><p><strong>Real Madrid</strong> nu are rival în grupa B. Spaniolii au reuşit a noua victorie din tot atâtea partide contra francezilor de la <strong>Strasbourg</strong>. Madrilenii au avut meciul sub control încă din start, iar după primele zece minute conduceau cu 19-16. În sfertul al doilea, gazdele au marcat 34 de puncte, iar diferenţa a crescut la 21 de puncte.</p><p>Cele două echipe s-au apărat bine în cel de-al treilea sfert, în timp ce finalul le-a aparţinut oaspeţilor. <strong>Real Madrid - Strasbourg</strong> s-a încheiat însă 79-66, iar francezii rămân pe ultimul loc în grupă, cu doar două succese.</p>                    </div>