Zimbru Chişinău a obţinut a patra victorie consecutivă în Divizia Naţională de fotbal

015 августа 2016
Zimbru Chişinău a obţinut a patra victorie consecutivă în Divizia Naţională de fotbal. Echipa pregătită de Flavius Stoican a învins pe teren propriu Speranţa Nisporeni cu scorul de 2-0.
Gazdele au marcat ambele goluri în repriza secundă. Mai întâi, Diego Lima a deschis scorul în minutul 49, iar Hugo Neto a majorat scorul cu un sfert de oră până la final. Lusitanul a reuşit să marcheze la 10 minute după ce a intrat în teren, înlocuindu-l pe Lucao.
Zimbru are un început perfect de campionat. Pe lângă faptul că au obţinut patru victorii în tot atâtea etape disputate, "galben-verzii" nu au încasat niciun gol şi sunt pe prima poziţie în clasament.
De partea cealaltă, Speranţa Nisporeni a suferit prima înfrângere din această ediţie a Diviziei Naţionale.
Campioana en-titre, Sheriff Tiraspol, a urcat pe locul doi în clasament după ce a învins Saxanul din Ceadîr-Lunga cu 3-0. Pentru echipa tiraspoleană au marcat Brezovec, de două ori, şi Subotic.
Într-un alt meci, Zarea Bălţi a învins în deplasare la Tiraspol pe Dinamo-Auto din localitate cu 3-1.
În etapa următoare se va juca derbyul campionatului. Sheriff va întâlni Zimbru la Tiraspol, în ziua de 20 august.