Succes istoric pentru Usain Bolt. Sportivul jamaican a mai câștigat o medalie de aur

015 августа 2016
Usain Bolt a câştigat medalia de aur în proba de 100 de metri la Olimpiada de la Rio de Janeiro. Sportivul jamaican a înregistrat rezultatul de 9 secunde şi 81 de sutimi.
Bolt i-a devansat pe marele său rival, americanul Justin Gatlin, şi pe canadianul Andre de Grasse. Bolt a devenit primul atlet din istorie care a cucerit medalia de aur în proba de 100 de metri la trei ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice. El şi-a trecut în palmares al șaptelea său titlu de campion olimpic.
Tenismanul britanic Andy Murray a câștigat medalia de aur la Olimpiada de la Rio, în proba masculină de simplu,după ce l-a învins în finală cu 7-5, 4-6, 6-2, 7-5 pe Juan Marin Del Potro din Argentina.

Scoțianul a devenit primul jucător care câștigă două medalii olimpice de aur la simplu.

Gimnasta americană Simone Biles  a cucerit cea de-a treia sa medalie de aur la Jocurile Olimpice, în proba de sărituri. Pe locul secund s-a clasat rusoaica Maria Paseka, iar poziţia a treia a ocupat-o elveţianca Giulia Stengruber.
Bales a devenit campioana olimpică în probele individual compus şi pe echipe.