Diego Lopez, la cel mai bun meci în Serie A! Șapte intervenții cu Napoli

015 декабря 2014

**VIDEO** Diego Lopez, la cel mai bun meci în Serie A! Șapte intervenții cu Napoli

Duminică seara, AC Milan a produs surpriza în derby-ul cu Napoli și s-a impus cu scorul de 2-0, după un meci extraordinar făcut de fostul portar al Realului, Diego Lopez.

Portarul Milanului a avut nu mai puțin de șapte intervenții foarte bune în partida cu echipa lui Rafa Benitez și a contribuit decisiv la succesul echipei sale, revenită acum în lupta pentru podium din Italia.

În minutul 22, Diego Lopez a salvat-o prima dată pe Milan. Portarul gazdelor a respins șutul lui David Lopez, însă a fost apoi imediat pe fază și la execuția lui Callejon.

Pe finalul meciului, la scorul de 2-0 pentru Milan, Diego Lopez a fost iar providențial, reușind să-și salveze echipa în două situații grele.

În minutul 86, Higuain a tras bine din afara careului, însă Lopez a respins excelent, așa cum a făcut-o de altfel și în prelungirile meciului.

Napoli s-a aruncat în atac în ultimele secvențe ale partidei, dar același Diego Lopez a reușit să rețină lovitura de cap din careu trimisă de Duvan Zapata.

8 este numărul meciurilor în care Diego Lopez a apărat poarta Milanului, în acest sezon din Serie A