Empoli-Torino 0-0. Primul punct în deplasare în ultimele trei luni pentru torinezi

015 декабря 2014

**Empoli-Torino 0-0.** Primul punct în deplasare în ultimele trei luni pentru torinezi

Empoli și Torino au remizat în penultimul meci al etapei a XV-a din Serie A.

Fără înfrângere în ultimele cinci meciuri oficiale, gazdele au început tare, iar șutul lui Vecino a trecut aproape de vinclu (9). Trei minute mai târziu, portarul belgian Gillet s-a remarcat la șutul trimis din lovitură liberă de Verdi (12).

Torino a avut prima ocazie cu 10 minute înaintea pauzei, când venezueleanul Martinez nu l-a putut învinge pe Sepe (34).

Gillet a mai intervenit o dată excelent la șutul lui Vecino (39). Quagliarella a încercat o execuție spectaculoasă la începutul reprizei secunde, dar șutul său din foarfecă a fost prea slab pentru Sepe (49).

Veteranul Tavano a ratat cea mai mare ocazie a lui Empoli în minutul 51. În finalul meciului, golgheterul Pucciarelli a fost aproape să aducă victoria gazdelor, dar Gillet a evitat golul (87). Oaspeții au terminat meciul cu un om în minus, după eliminarea suedezului Jansson (90), dar au reușit să obțină remiza.

Empoli rămâne neînvinsă în istoria confruntărilor de pe teren propriu cu Torino, în timp ce echipa lui Giampiero Ventura obține primul punct în deplasare din ultimele 3 luni.

ECHIPELE

Empoli: Sepe - Hysaj, Tonelli, Rugani, Mario Rui - Vecino, Valdifiori, Croce - Maccarone (Mchedlidze, 80), Verdi (Zielinski, 71), Tavano (Pucciarelli, 58)
Antrenor: Maurizio Sarri

Torino: Gillet - Maksimovic, Jansson, Moretti - Darmian, Bovo, Gazzi, El Kaddouri (Farnerud, 80), Molinaro (Bruno Peres, 63) - Quagliarella (Amauri, 71), Martinez
Antrenor: Giampiero Ventura