Lyon - Marseille 2-1. Portarul Anthony Lopes și-a salvat echipa la ultima fază

**VIDEO** Lyon - Marseille 2-1. Portarul Anthony Lopes și-a salvat echipa la ultima fază

Olympique Lyon a ajuns în penultimul act al cupei Ligii după ce a eliminat-o pe Marseille, în sferturi.

Gazdele au deschis scorul la lovitura liberă executată de Grenier, la care a reacţionat foarte bine Gourcuff (24). Într-o primă repriză dominată de echipa lui Remi Garde, Marseille a fost salvată apoi de intervenţia senzaţională a lui Mandanda, la şutul lui Bisevac (43).

Cu un sfert de oră înainte de final, Gomis a mărit avantajul gazdelor, după o fază lucrată de Lacazette (74). Briand a atins mingea cu mâna în careu, iar Gignac a aruncat în aer finalul de meci (89).

Valbuena chiar putea duce meciul în prelungiri, însă Anthony Lopes a intervenit excelent la lovitura liberă executată de internaţionalul francez (93). Troyes și Nantes sunt celelate echipe care au obținut calificarea mai departe după meciurile de miercuri.

Lyon: A. Lopes - Bisevac, Bedimo, M. Lopes, Umtiti, Gourcuff (84 Malbranque), Grenier (90+4 Fekir), Fofana, Gonalons, Gomis (84 Briand), Lacazette. Antrenor: R. Garde

Marseille: Mandanda - Morel (82 Mendy, Fanni, N'Koulou, Mendes, Romao, Imbula, Lemina, Thauvin, Payet (65 Valbuena), Khelifa (69 Gignac). Antrenor: J. Anigo