Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei. "Galacticii" au învins cu 2:0 formaţia Osasuna în returul optimilor şi cu scorul general de 4:0 au ajuns în faza următoarea a competiţiei.

Proaspăt câştigător al Balonului de Aur, Cristiano Ronaldo a înscris primul gol al meciului din lovitură liberă în minutul 21, însă cu ajutorul lui Andres Fernandez, care a scăpat mingea printre picioare. Echipa lui Ancelotti şi-a dublat avantajul în minutul 55 prin Angel Di Maria.

Galacticii au terminat meciul în nouă oameni. Coentrao a fost eliminat pentru două galbene, iar Morata a părăsit terenul accidentat la ochi, după ce Ancelotti efectuase toate schimbările. În sferturi, Real Madrid va întâlni gruparea, Espanyol Barcelona.