Echipa antrenată de Dan Petrescu şi Emil Caras, lider în Campionatul de fotbal al Chinei

Echipa antrenată de Dan Petrescu şi Emil Caras, Jiangsu Suning a urcat pe primul loc în Campionatul de fotbal al Chinei, după ce a învins pe teren propriu formaţia Shanghai Shenhua cu 2-0. Gazdele au marcat la sfârşitul primei reprize, însă golul a fost anulat, deoarece arbitrul a acordat fault la portar.

Decizia centralului a încins spiritele, jucătorii fiind aproape să se ia la pumni.

Chiar dacă în iarna trecută Jiangsu Suning i-a transferat pe Ramires de la Chelsea Londra pentru 26 de milioane de euro şi pe Alex Teixeira de la Şahtar Doneţk pentru 50 de milioane de euro, cel care a decis soarta partidei cu Shanghai Shenhua a fost chinezul Ren Hang.

Pe final de meci căpitanul lui Jiangsu Suning a marcat de două ori răstimp de opt minute.

De fericire, Dan Petrescu l-a pupat pe Ramires.

După cinci etape disputate, Jiangsu Suning conduce clasamentul cu 13 puncte la activ, fiind urmată la un punct de campioana în exerciţiu, Guangzhou Evergrande.