Serena Williams, primul trofeu după 9 luni de așteptări! Americanca a câștigat Openul de la Roma

Serena Williams a câştigat duminică turneul WTA de la Roma. Liderul mondial al tenisului feminin a învins-o în finală pe conaţionala sa, Madison Keys, cu 7-6, 6-3.
Serena a cucerit în capitala Italiei primul ei titlu din acest an. Americanca a obţinut al 4-lea său succes la turneul de la Roma şi a egalat-o la victorii pe Conchita Martinez.
Williams a câştigat cel de-al 70-lea trofeu din carieră şi primul după o pauză de nouă luni.
Ultimul trofeu câştigat de sportiva de 34 de ani a fost cel de la finele lunii august, de la Cincinnati, după o finală împotriva Simonei Halep, câştigată cu 6-3 7-6.
Graţie succesului de la Roma, Serena Williams a încasat un cec în valoare 432.100 de euro şi 900 de puncte în clasamentul WTA.