Surpriză la Marele Premiu de F1 din Spania. Cursa a fost câștigată de un pilot de doar 18 ani

Surpriză de proporţii în Formula 1! Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei chiar la prima sa cursă pentru Red Bull Racing.
În vârstă de doar 18 ani şi 228 de zile, olandezul a devenit cel mai tânăr pilot care a câştigat o cursă, în întreaga istorie a Formulei 1.
 width=
"Mă simt uimitor. Nu pot să cred. A fost o cursa mare pentru mine. Trebuie să spun mulțumesc echipei care mi-a oferit şansa să conduc această maşină şi până la urmă am câştigat din prima. Am un sentiment uimitor", a spus Verstappen.
Max Verstappen a obţinut victoria profitând astfel de abandonurile piloţilor de la Mercedes.
Lewis Hamilton şi Nico Rosberg s-au acroşat încă de la începutul cursei şi nu au mai putut continua.
 width=
Podiumul cursei de la Barcelona a fost completat de Kimi Raikkonen şi Sebastian Vettel.
În clasamentul piloților, Nico Rosberg se menține lider cu 100 puncte. Neamţul este urmat de Raikkonen şi Hamilton.
Urmtătoarea etapă a Mondialului de Formula 1 va avea loc pe 29 mai în Principatul Monaco.